חיפוש
  • קמליה סטודיו

מיתוג, זהות ועיצוב לוגו

עודכן: 9 בדצמ׳ 2020

לוגו הוא לא המותג שלך, וגם לא זהותך. לעיצוב לוגו, עיצוב זהות ומיתוג תפקידים שונים, שיוצרים יחד דימוי נתפס עבור עסק או מוצר.


לאחרונה נערך דיון ברשת בנושא זה, על כך שהלוגו שלך אינו המותג שלך. למרות שזה אולי נכון, לא ראיתי שום בירור לגבי ההבדלים בין 'מותג', 'זהות' ו'לוגו '. ברצוני לתקן זאת.


מה זה מותג? - הדימוי התאגידי הרגשי הנתפס בכללותו.

מהי זהות? - ההיבטים הוויזואליים המהווים חלק מהמותג הכללי.

מהו לוגו? - לוגו מזהה עסק בצורתו הפשוטה ביותר באמצעות סימן או סמל.


כדי להסביר זאת ביתר פירוט, נתחיל בחלק העליון - המותג.

מיתוג הוא בהחלט לא נושא קל - פרסומים שלמים ומאות ספרים נכתבו על הנושא, אולם אם לנסח זאת בקצרה אפשר לתאר "מותג" כארגון, שירות או מוצר עם "אישיות" המעוצבת לפי תפיסות הקהל. על הערה זו, יש לציין גם שמעצב אינו יכול "לייצר" מותג - רק הקהל יכול לעשות זאת. מעצב מהווה את הבסיס של המותג.


אנשים רבים מאמינים שמותג מורכב מכמה אלמנטים בלבד - כמה צבעים, כמה גופנים, לוגו, סלוגן ואולי גם מוסיקה שנוספה. במציאות, זה הרבה יותר מסובך מזה. אתה יכול לומר שמותג הוא 'תדמית ארגונית'.


הרעיון הבסיסי ותפיסת הליבה שעומדים מאחורי 'תדמית ארגונית' הוא שכל מה שחברה עושה, כל מה שהיא בבעלותה וכל מה שהיא מייצרת צריכים לשקף את הערכים והמטרות של העסק בכללותו.


העקביות של רעיון הליבה הזה היא שמרכיבה את החברה, מניעה אותה, מראה למה היא מייצגת, במה היא מאמינה ולמה הם קיימים. זה לא רק כמה צבעים, כמה גופנים, לוגו וסלוגן.


כדוגמה, בואו נסתכל על חברת ה- IT הידועה, אפל. אפל כחברה, מקרינה תרבות ארגונית הומניסטית ואתיקה תאגידית חזקה, המאופיינת בהתנדבות, תמיכה במטרה טובה ומעורבות בקהילה. ערכים אלה של העסק ניכרים בכל מה שהם עושים, החל במוצרים החדשניים והפרסום שלהם, ועד שירות הלקוחות שלהם. אפל היא מותג הומניסטי רגשית שבאמת מתחבר לאנשים - כשאנשים קונים או משתמשים במוצרים או בשירותים שלהם; הם מרגישים חלק מהמותג, כמו שבט אפילו. החיבור הרגשי הזה הוא שיוצר את המותג שלהם - לא רק את המוצרים שלהם ולוגו ביס.


להבנה מעמיקה יותר של מיתוג, במילים פשוטות, אני ממליצה על וולי אולין: מדריך המותג אותו אני מצטט הוא "מדריך חיוני וקל להפניה למיתוג מבריק".

תפקיד מרכזי אחד ב'מותג 'או' תדמית ארגונית 'של חברה הוא זהותה.


ברוב המקרים, עיצוב זהות מתבסס סביב המכשירים החזותיים המשמשים בחברה, בדרך כלל מורכבים בתוך מערכת הנחיות. הנחיות אלה המרכיבות זהות בדרך כלל מנהלות את אופן החלת הזהות במגוון מדיומים, תוך שימוש בפלטות צבע מאושרות, גופנים, פריסות, מדידות וכדומה. הנחיות אלה מבטיחות כי זהות החברה נשמרת בקוהרנטית, מה שמאפשר לזהות את המותג בכללותו.


הזהות או ה'תדמית 'של החברה מורכבת ממכשירים חזותיים רבים:


לוגו (סמל הזהות והמותג כולו)

נייר מכתבים (נייר מכתבים + כרטיס ביקור + מעטפות וכו ')

בטחונות שיווקיים (עלונים, חוברות, ספרים, אתרי אינטרנט וכו ')

מוצרים ואריזות (מוצרים שנמכרו והאריזה שבה הם נכנסים)

עיצוב הלבשה (פריטי לבוש מוחשיים שלובשים עובדים)

שילוט (עיצוב פנים וחוץ)

הודעות ופעולות (הודעות המועברות באמצעות דרכי תקשורת עקיפות או ישירות)

תקשורת אחרת (שמע, ריח, מגע וכו ')

כל דבר ויזואלי שמייצג את העסק.

כל הדברים הללו מהווים זהות וצריכים לתמוך במותג בכללותו. עם זאת, הלוגו הוא הזהות התאגידית והמותג הכל עטוף לסימן אחד שניתן לזהות. סימן זה הוא הסמל והסמל של העסק בכללותו.


מהו לוגו?

כדי להבין מהו לוגו, עלינו להבין תחילה למה הוא נועד.


לוגו מיועד ל ... זיהוי.


לוגו מזהה חברה או מוצר באמצעות שימוש בסימן, דגל, סמל או חתימה. לוגו אינו מוכר את החברה באופן ישיר וגם לעיתים רחוקות הוא מתאר עסק. הלוגו שואבים את משמעותם מאיכות הדבר שהוא מסמל, ולא להיפך - לוגואים יש לזהות, ולא להסביר. בקצרה, מה המשמעות של לוגו חשוב יותר ממה שהוא נראה.


כדי להמחיש מושג זה, חשוב על לוגואים כמו אנשים. אנו מעדיפים להיקרא בשמותינו - ג'יימס, דורותי, ג'ון - ולא בתיאור המבלבל והנשכח של עצמנו כמו "הבחור שתמיד לובש ורוד ושיער בלונדיני". באותה צורה, לוגו לא צריך לתאר מילולית את מה שהעסק עושה, אלא לזהות את העסק באופן שניתן לזיהוי ובלתי נשכח.


חשוב גם לציין שרק לאחר שהלוגו מתוודע, הוא מתפקד באופן שהוא נועד לעשות הרבה כמו כמה אנחנו חייבים ללמוד שמות של אנשים כדי לזהות אותם.


הלוגו מזהה עסק או מוצר בצורתו הפשוטה ביותר.


סיכום:

מותג - הדימוי הארגוני הנתפס בכללותו.

זהות - ההיבטים הוויזואליים המהווים חלק מהמותג הכללי.

לוגו - מזהה עסק בצורתו הפשוטה ביותר באמצעות סימן או סמל.


41 צפיות0 תגובות